(+380-56) 732-07-44

(+380-67) 108-53-79

Нацбанк змінив правила валютних операцій

В НБУ почали поступово переходити до нового принципу валютної політики та знімати обмеження. Глобальна стратегія має на увазі перехід до концепції вільного руху капіталу.

В Україні в 2021 році змінять правила купівлі доларів, ліміти на операції з валютою можуть прибрати. За словами експертів, це один із фінальних етапів лібералізації валютного ринку, який, як здається на перший погляд, потрібен тільки бізнесу для роботи з іншими країнами. Але насправді це зачепить кожного українця.

Для пересічного українця користь від повноцінної валютної лібералізації не очевидна. Але насправді лібералізація відкриває умови для припливу іноземних інвестицій і стабілізує курс долара.

Курс на лібералізацію валютного ринку активно стартував ще в 2019-му, з ухваленням закону «Про валюту й валютні операції». Пізніше його підкріпили низкою постанов НБУ. Наслідки послаблення в роботі з валютою торкнулися як бізнесу, так і фізичних осіб. Наприклад, тепер валютою можна розплачуватися за великі покупки за кордоном (до 150 тис. грн); виплачувати заробітні плати іноземцям в офіційних представництвах різних держав; нараховувати добові для закордонних відряджень. Крім того, торгувати валютою дозволили поштовим відділенням, кредитним спілкам і ломбардам.

Із 17 січня 2021-го НБУ скасував ще ряд обмежень:

— банкам і фінансовим організаціям дозволили купувати валюту в населення в терміналах самообслуговування

— переводити валюту за кордон і отримувати її можна, використовуючи цифрові паспорти в мобільному додатку «Дія»

— клієнтам юридичним і фізичним особам дозволили проводити операції з продажу іноземної валюти на умовах «форвард» (контракт на продаж у майбутньому).

Наступний етап лібералізації – дозвіл купувати валюту всім юридичним особам без зобов’язань у вигляді зовнішньоекономічних контрактів. У кінці минулого року Нацбанк анонсував це пом’якшення на 2021-й.

Що буде з лімітами на валютні операції? За чинними правилами, українці можуть робити перекази й купувати валюту на суму до 400 тис. грн на день. За кордон можна вивозити до 10 тис. євро. Якщо потрібно більше – необхідно надати документи про походження коштів.

Останнє розширення лімітів для населення відбулося лише місяць тому. Для операцій із інвестування за кордон, розміщення коштів на власних закордонних рахунках, переказу грошей за договором страхування життя, надання позик нерезидентам ліміт підняли з 100 000 євро до 200 000 євро на рік.

«Сьогодні НБУ робить невеликі кроки, які не мають істотного впливу на загальний баланс попиту й пропозиції на валютному ринку, – розповідає виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова . – Більш радикальні зміни, зокрема повне скасування обмежень щодо інвестицій юридичних та фізичних осіб за кордон, можливі тільки після імплементації в Україні BEPS, тобто Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування».

Цей план за максимально вільного руху капіталу зобов’яже бізнес платити податки там, де був створений дохід. Завдяки цьому Україна не обмежуватиме своїх громадян, але й не зазнаватиме збитків.

Джерело: glavcom.ua